Certyfikat e-ZLA to dokument niezbędny dla każdego farmaceuty, chcącego wystawiać recepty elektroniczne. Wraz z wprowadzeniem w życie w 2020 roku ustawy o e-receptach, osoby wykonujące ten zawód zostały zobowiązane do wystawiania ich w przypadku, gdy pacjent posiada elektroniczną wersję recepty lub wtedy, kiedy nie wyraził on zgody na wystawienie recepty papierowej. Czym dokładnie jest certyfikat e-ZLA? Jak go uzyskać? O tym w artykule!

Spis treści:

  1. Certyfikat E-ZLA – czym jest dla farmaceuty i jak go uzyskać?
  2. Certyfikat E-ZLA dla farmaceuty – czym jest?
  3. Wygenerowanie certyfikatu E-ZLA – czego potrzebuje farmaceuta?
  4. Jak uzyskać certyfikat ZUS dla farmaceuty?
  5. Certyfikat E-ZLA dla farmaceuty – ile jest ważny?

Certyfikat e-ZLA w segregatorze

Certyfikat E-ZLA dla farmaceuty – czym jest?

Certyfikat e-ZLA jest dokumentem elektronicznym wystawianym przez ZUS i potwierdzającym tożsamość oraz uprawnienia farmaceuty do wystawiania recept elektronicznych. Są one wydawane w systemie centralnym, co sprawia, że każda osoba pracująca w aptece musi być w stanie się w nim uwierzytelnić.

Wygenerowanie certyfikatu E-ZLA – czego potrzebuje farmaceuta?

By wygenerować certyfikat eZLA, potrzebny będzie przede wszystkim profil zaufany, czyli środek identyfikacji elektronicznej umożliwiający potwierdzanie swojej tożsamości w internecie i podpisywanie dokumentów podpisami elektronicznymi.

Certyfikat e-ZLA i farmaceuta

Osoby, które nie posiadają podpisu elektronicznego, muszą w pierwszej kolejności zarejestrować swoje konto na portalu ePUAP i wysłać z niego wniosek o założenie profilu zaufanego. Następnie, w przeciągu 14 dni należy udać się do wybranego punktu i zatwierdzić profil w celu potwierdzenia tożsamości.

Gdy farmaceuta posiada podpis elektroniczny, wystarczy, że zarejestruje swoje konto na ePUAP, wyśle wniosek o założenie profilu zaufanego i zatwierdzi swoje dane przy pomocy podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem.

Kolejny element niezbędny do wygenerowania certyfikatu e-ZLA to dostęp do strony www.gabinet.gov.pl. Do tego potrzebujemy połączenia z internetem oraz przeglądarki internetowej.

Chcąc wygenerować certyfikat e-ZLA, należy również posiadać przypisaną rolę farmaceuty w aptece – na wspomnianej stronie: www.gabinet.gov.pl. Nadaje ją administrator wskazany we wniosku o dostęp do systemu P1.

Jak uzyskać certyfikat ZUS dla farmaceuty?

Aby uzyskać certyfikat e-ZLA (ZUS) należy zalogować się na stronie: www.gabinet.gov.pl przez Profil Zaufany, podając wymagane login i hasło. Następnie trzeba wybrać rolę: „Farmaceuta”.

„Jeśli chcemy wystawić receptę farmaceutyczną, konieczne jest przypisanie do konkretnej apteki. Zrobi to administrator podmiotu (apteki) w systemie P2. Farmaceuci bez przypisania do apteki mogą wystawiać recepty pro auctore i pro familia”.[1]

Certyfikat e-ZLA  w aptece

Następnie musimy podać własne dane adresowe i kliknąć przycisk „Złóż Wniosek”. Potem akceptujemy regulamin, nadajemy hasło, klikamy „Pobierz Certyfikat” i wybieramy, w którym miejscu ma on zostać zapisany.

Co ważne, certyfikat można pobrać tylko raz. Po pobraniu nie będzie on już dostępny na PUE ZUS.

Aby możliwe było podpisywanie dokumentów przy pomocy certyfikatu e-ZLA, musi być on dostępny na urządzeniu, na którym są one wystawione lub można go wywołać z zewnętrznego nośnika, takiego jak np. pendrive.

Musimy pamiętać, że certyfikat może zostać przez nas unieważniony w dowolnym momencie. Przesłankami do tego są: utracenie lub ujawnienie hasła przez farmaceutę, utracenie pliku certyfikatu lub pozostawienie go w niekontrolowanym miejscu czy zmiana danych.

By unieważnić certyfikat e-ZLA, w zakładce „Certyfikat z ZUS” klikamy w „Chcę unieważnić certyfikat”. System wyświetli wówczas komunikat, w którym poprosi o potwierdzenie chęci unieważnienia certyfikatu.

Certyfikat E-ZLA dla farmaceuty – ile jest ważny?

e-ZLA certyfikat dla farmaceuty jest ważny przez 2 lata od daty jego wygenerowania. Po upływie tego czasu, by móc w dalszym ciągu wystawiać recepty elektroniczne, musi on go odnowić.

Jak to zrobić? W tym celu farmaceuta powinien zalogować się na stronie www.gabinet.gov.pl z użyciem profilu zaufanego. Następnie należy wybrać opcję „Odnów certyfikat e-ZLA” i postępować zgodnie z instrukcjami, wyświetlającymi się na ekranie. Po zakończeniu procesu farmaceuta otrzyma nowy certyfikat w formie pliku PDF.

Autor: Justyna Zajdel
Konsultacja lekarska: lek. Irena Wojtowicz

Bibliografia:


[1] https://www.poia.pl/files/news/548/gabinet-98029555.pdf